Idziesz w góry? Przeczytaj! Sympozjum Konkurs wydawnictw o górach 2020 Aktualności, ogłoszenia Kalendarz

Idziesz w góry? Przeczytaj!

Ciekawostka sprzed lat, czyli raz jeszcze o zachowaniu w górach

Zasady bezpiecznego uprawiania turystyki w górach, propagowane dziś przez PTTK, GOPR, TOPR, służby górskich parków narodowych i in. podnoszono o wiele wcześniej zanim Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK opracowała „Dekalog turysty górskiego”. Oto Luis Trenker (1892-1990), alpinista i narciarz z pd. Tyrolu, twórca filmów górskich i autor książek o górach, na łamach jednej z nich w tomie pt. Meine Berge zawarł:

IDZIESZ W GÓRY? PRZECZYTAJ!

Polskie góry uchodzą za niskie, są coraz lepiej zagospodarowane, toteż niektórzy szlaki uznają za łatwe. To tylko część prawdy, bo Twoimi wrogami na szlaku są odległości jakie masz do pokonania i różnice wzniesień, a w Tatrach także ekspozycja. Zanim wyruszysz zastanów się skąd i dokąd chcesz przejść i ile godzin zajmie Ci wycieczka. Planuj marsz 5-6 godzin dziennie. Dłuższe wycieczki wymagają dobrej kondycji (sprawdziłeś swój stan zdrowia?) i trwają dłużej niż to wynika z opisów (uwzględnij odpoczynki, czas na posiłek itp.).