Idziesz w góry? Przeczytaj! Sympozjum Konkurs wydawnictw o górach 2020 Aktualności, ogłoszenia Kalendarz

Apel do turystów górskich wyjeżdżających na zagraniczne wycieczki

KOLEŻANKI I KOLEDZY!

Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK zwraca się z prośbą do wszystkich turystów górskich wyjeżdżających na zagraniczne wycieczki, aby wstąpili wówczas do księgarń i odnotowali ze stron redakcyjnych albumów, przewodników, atlasów, map, literatury oraz innych wydawnictw o tematyce górskiej, adresy e-mail lub stron www i nazwy wydawców, którzy dany rodzaj wydawnictwa opublikowali. Prośba ta dotyczy też tego rodzaju wydawnictw zagranicznych spotkanych również w różnych miejscach na terenie Polski.

5. Międzynarodowy Konkurs „Najlepsze wydawnictwa o górach”, Kraków 2020

W ramach 24. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie (Polska) w 2020 roku był ogłoszony 5. MIĘDZYNARODOWY KONKURS „NAJLEPSZE WYDAWNICTWA O GÓRACH”, którego organizatorami są Targi w Krakowie, Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Wydawnictwo „Karpaty” – Andrzej Łączyński.

W 5. Konkursie w 2020 roku brało udział 31 wydawców z siedmiu krajów (Austria, Bułgaria, Czechy, Kanada, Polska, Słowacja i Wielka Brytania), którzy zgłosili do Konkursu 114 publikacji. W skład Jury Konkursu wchodziło 10 znawców gór reprezentujących organizatorów Konkursu, redakcje „Wierchów”, „Gazety Górskiej” i „Maćkowej Perci” oraz koła przewodników górskich z Krakowa. Przewodniczącym Jury Konkursu był przewodniczący Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK Jerzy W. Gajewski, jego zastępcą Andrzej Łączyński (Wydawnictwo „Karpaty”), a sekretarzem Sebastian Kłosok (COTG PTTK). Wśród laureatów lub wyróżnionych w Konkursie znalazły się wydawnictwa z Austrii, Bułgarii, Czech, Kanady, Polski, Słowacji i Wielkiej Brytanii.

4. Międzynarodowy Konkurs „Najlepsze wydawnictwa o górach”, Kraków 2019

W 4. Międzynarodowym Konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach” organizowanym przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Targi w Krakowie Sp. z o.o. i Wydawnictwo „Karpaty” Andrzej Łączyński z Krakowa, odbywającym się w ramach 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w 2019 roku, brały udział 44 firmy wydawnicze z 9 krajów (Austria, Bułgaria, Czechy, Grecja, Polska, Rumunia, Słowacja, Wielka Brytania i Włochy), które nadesłały 100 tytułów (posiadających numery ISBN).

Jury Konkursu, któremu przewodniczył Jerzy W. Gajewski – przewodniczący Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, przyznało miejsca I-III w sześciu kategoriach konkursowych, a Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy. Dodatkowe wyróżnienia przyznali Patroni Konkursu i jego Organizatorzy oraz Komisja Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, redakcje „Gazety Górskiej” i „Wierchów” oraz krakowskie koła przewodników górskich.

Udział w Konkursie był bezpłatny dla jego uczestników, a wydawnictwa biorące w nim udział po Konkursie zostały przekazane do Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie, drugiej co do wielkości biblioteki z tematyką górską w Europie i będą dostępne dla korzystających z niej Czytelników.

3. Międzynarodowy Konkurs „Najlepsze wydawnictwa o górach”, Kraków 2018

W 3. Międzynarodowym Konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach”, organizowanym przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Targi w Krakowie Sp. z o.o. i Wydawnictwo „Karpaty” Andrzej Łączyński z Krakowa, odbywającym się w ramach 22. Międzynarodowych Targów w Krakowie w 2018 roku, brało udział 38 firm wydawniczych z 7 krajów (Czeska Republika, Republika Francuska, Polska, Rumunia, Słowacka Republika, Wielka Brytania i Włochy), które nadesłały 138 tytułów (posiadających numer ISBN).

2. Międzynarodowy Konkurs „Najlepsze wydawnictwa o górach”, Kraków 2017

W 2. Międzynarodowym Konkursie „Najlepsze wydawnictwa o górach” organizowanym przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK, Targi w Krakowie Sp. z o.o. i Wydawnictwo „Karpaty” Andrzej Łączyński z Krakowa, odbywającym się w ramach 21. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie w 2017 roku, brało udział 39 wydawców, w tym 25 polskich oraz 14 zagranicznych (Republika Austrii, Republika Bułgarii, Czeska Republika, Republika Grecka, Słowacka Republika, Ukraina i Wielka Brytania), którzy zgłosili do Konkursu 124 tytuły (posiadające numer ISBN).

Udział w Konkursie był bezpłatny dla jego uczestników, a wydawnictwa biorące w nim udział zostały przekazane po Konkursie do Centralnej Biblioteki Górskiej PTTK w Krakowie, drugiej co do wielkości biblioteki z tematyką górską w Europie i będą dostępne dla korzystających z niej Czytelników.